شرکت بیتدیفندر از وجود یک آسیب پذیری مخرب در فایل سیستم NTFS تصاویر خبر داد.

به گزارش وبگاه خبری تخصصی امنیت آی تی به نقل از «fossbytes»؛ کارشناسان امنیتی بسیاری در گذشته نسبت به استفاده از حافظه های فلش ناشناس هشدار داده بودند؛ زیرا این ابزارها معمولاً به بدافزار و اسکریپت های خطرناک، آلوده هستند.

ماریوس تیوادار (Marius Tivadar)، محقق امنیتی شرکت بیتدیفندر به تازگی اهمیت موضوع بالا را از طریق یک کد اثبات مفهوم (proof-of-concept) به نمایش گذاشت. زمانی که فلش آلوده به این کد به درگاه USB متصل می گردد، صفحه ی آبی مرگ معروف ویندوز (BSOD)، حتی در صورت قفل بودن دستگاه نیز به نمایش در می آید. این مسئله به علت آسیب پذیری موجود در فایل سیستم NTFS تصاویر رخ می دهد.

تیوادار در وبگاه گیت هاب توضیح داد: «می توان از طریق فایل سیستم NTFS تصاویر یک صفحه ی آبی مرگ به وجود آورد. این نوع حمله ی انکار سرویس تواند از طریق هر نوع حالت کاربری محدود یا ادمین صورت گیرد. همچنین امکان انجام آن حتی در حالت لاک بودن رایانه نیز وجود دارد.»
وجود آسیب پذیری یاد شده تاکنون در نسخه های زیر تأیید شده است:

Windows 7 Enterprise 6.1.7601 SP1, Build 7601 x64
Windows 10 Pro 10.0.15063, Build 15063 x64
Windows 10 Enterprise Evaluation Insider Preview 10.0.16215, Build 16215 x64
در مستندات منتشرش شده نحوه ی ایجاد تصویر NTFS مذکور توضیح داده شده است. پس از شروع حمله این محتوا به صورت خودکار فعال شده و باعث از کار افتادن سیستم می شود.

وی توضیح داد وجود آسیب پذیری مذکور را به مایکروسافت گزارش داد؛ اما این شرکت تلاشی برای رفع آن به صورت رسمی نکرده است؛ اگرچه این شرکت حتی قبل از اعلام نظر کارشناس مذکور، مشکل موجود را در ویندوز ۱۰ بیلد ۱۶۲۹۹ برطرف کرده بود.

نظر شما!!