وزارت دادگستری آمریکا اتهامات مجرمانه و تحریم ۹ ایرانی را که در نفوذ به دانشگاه‌ها، شرکت‌های فن‌آوری، و سازمان‌های دولتی سراسر جهان برای سرقت منابع پژوهش‌های علمی نقش داشتند، اعلام کرد.

بنا به گفته‌ی مقامات اف‌بی‌آی، این افراد در مؤسسه‌ی مبنا فعالیت دارند، که یک شرکت مستقر در ایران است که از سال ۲۰۱۳ تأسیس شده است و اعضای آن توسط دولت ایران و به منظور جمع‌آوری اطلاعات استخدام شده‌اند.

اگرچه محتویات این مقاله‌ها هنوز مشخص نیست، اما پژوهش‌گران معتقدند که احتمالاً این مقاله‌ها در توسعه‌ی تجهیزات هسته‌ای به دانشمندان ایرانی کمک می‌کنند.

در ۴ سال گذشته، گروه‌های نفوذ وابسته به دولت به بیش از ۳۲۰ دانشگاه در ۲۲ کشور نفوذ کرده است که ۱۴۴ مورد از این دانشگاه‌ها در آمریکا بوده و بیش از ۳۰ ترابایت اطلاعات دانشگاهی و اطلاعات مربوط به مالکیت معنوی را به سرقت برده است.

این گروه برای هدف قرار دادن بیش از ۱۰۰ هزار حساب رایانامه و سامانه‌های کامپیوتری اساتید سراسر جهان از حملات فیشینگ هدف‌دار استفاده کرد و با موفقیت ۷۹۹۸ مورد از این حساب‌ها را تا ماه دسامبر در معرض خطر قرار دادند که ۳۷۶۸ مورد از آن‌ها در دانشگاه‌های آمریکا بودند.

نماینده‌ی اف‌بی‌آی که این مورد را بررسی می‌کرد گفت: «هدف اصلی آن‌ها به دست آوردن نام کاربری و گذرواژه‌ی حساب‌های اساتید بود که در نتیجه‌ی آن می‌توانستند به دسترسی غیرمجاز دست یابند و هر گونه اطلاعات دانشگاهی اختصاصی را به سرقت ببرند.»

براساس اتهامی که امروز در یک دادگاه فدرال منهتن اعلام شد، مؤسسه‌ی مبنا همچنین گواهی‌نامه‌های به سرقت رفته را با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که مسئول جمع‌آوری اطلاعات است، به اشتراک گذاشته است.

این گروه پس از آن اطلاعات دانشگاهی غیرمجاز را استخراج کرد و این محتواها را از طریق وب‌گاه‌های ایرانی Megapaper.ir و Gigapaper.ir به فروش رساند که در این وب‌گاه‌ها مشتریان می‌توانند به سامانه‌های کتابخانه‌ی برخط دانشگاه‌هایی که مورد نفوذ قرار گرفتند دسترسی پیدا کنند.

نام و نقش این ۹ نفر ایرانی که توسط دادگاه فدرال آمریکا متهم شده‌اند در زیر ذکر شده است:

۱. غلامرضا رفعت‌نژاد – یکی از بنیان‌گذاران مؤسسه‌ی مبنا

۲. احسان محمدی – یکی دیگر از بنیان‌گذاران مؤسسه‌ی مبنا و مسئول سازمان‌دهی پویش نفوذ به همراه رفعت‌نژاد

۳. سید علی میرکریمی – یک نفوذگر و پیمان‌کار مؤسسه‌ی مبنا که در ساخت و ارسال رایانامه‌های فیشینگ هدف‌دار برای سرقت گواهی‌نامه‌های متعلق به اساتید دانشگاه مشغول به کار بود.

۴. مصطفی صادقی – نفوذگر دیگری که با مؤسسه‌ی مبنا کار می‌کند و بیش از هزار حساب اساتید دانشگاهی را در معرض خطر قرار داده است و گواهی‌نامه‌های آن‌ها را با شرکای ایرانی خود تبادل کرده است.

۵. سجاد طهماسبی – یک پیمان‌کار مؤسسه‌ی مبنا که فهرستی از گواهی‌نامه‌های به سرقت رفته را نگه‌داری می‌کند و به سایر نفوذگران در فرآیند شناسایی کمک می‌کند تا برای تسهیل فعالیت پویش فیشینگ هدف‌دار فهرست دانشگاه‌ها و اساتید مورد هدف را تهیه کنند.

۶. عبداله کریما – یک تاجر که صاحب یک وب‌گاه مخصوص فروش مقاله‌های دانشگاهی به سرقت رفته به صورت بر خط است.

۷. ابوذر گوهری مقدم – یک استاد ایرانی که گواهی‌نامه‌های به سرقت رفته‌ی حساب‌های آسیب دیده را با بنیان‌گذاران مؤسسه‌ی مبنا تبادل کرده است.

۸. روزبه صباحی – یکی دیگر از پیمان‌کاران مؤسسه‌ی مبنا

۹. محمدرضا صباحی – یکی دیگر از پیمان‌کاران مؤسسه‌ی مبنا که در ایجاد فهرستی از اساتید دانشگاه و پایگاه‌داده‌های دانشگاهی مورد هدف کمک کرده است.

اف‌بی‌آی گفت: «اگرچه محاسبه‌ی میزان خسارت این توطئه سخت است، اما دانشگاه‌های آمریکا برای تهیه و دسترسی به داده‌هایی که ایرانی‌ها با فعالیت مجرمانه‌ی خود به رایگان به آن‌ها دسترسی پیدا کرده‌اند، حدود ۳٫۴ میلیارد دلار هزینه کرده‌اند.»

از جمله کشورهایی که مورد هدف قرار گرفتند، ژاپن، چین، استرالیا، کانادا، دانمارک، فنلاند، آلمان، ایرلند، رژیم صهیونیستی، ایتالیا، مالزی، هلند، نروژ، لهستان،سنگاپور، کره جنوبی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه و انگلستان هستند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا علاوه بر این ۹ نفوذگر ایرانی دهمین نفوذگر ایرانی به نام بهزاد مصری را نیز در رابطه با حملات سایبری علیه HBO متهم کرد.

به گفته‌ی مقامات، بهزاد مصری چند حساب کاربری متعلق به HBO را در معرض خطر قرار داد تا به طور مکرر به دسترسی غیرمجاز به کارگزارهای کامپیوتری این شرکت دست یابد و اطلاعات باارزش شامل اطلاعات محرمانه و اختصاصی، اسناد مالی، و اطلاعات تماس کارکنان را به سرقت ببرد.

بهزاد مصری پس از آن تلاش کرد تا از HBO مبلغ ۶ میلیون دلار برای حذف اطلاعات به سرقت رفته اخاذی کند.

نظر شما!!