بات تبلیغاتی «PBot» با نصب بدافزار روی سیستم قربانی، منابع سخت افزاری کاربر را تحت الشعاع قرار داده است.
به گزارش سایت خبری تخصصی امنیت آی تی، محققان شرکت امنیت سایبری کسپرسکی (Kaspersky)، طی گزارشی اعلام کردند که این بات تبلیغاتی با نصب بدافزار روی سیستم کاربر، از منابع سخت افزاری وی جهت استخراج ارز های دیجیتالی (cryptocurrency) استفاده می کند.

این ابزار تبلیغاتی مزاحم، بیش از یک سال است که فعلا بوده، اما اخیرا بدافزارهای سرقت ارز دیجیتالی روی آن افزوده شده است؛ به عبارتی دیگر این برنامه تبلیغاتی اول اعتماد عمومی را به خود جلب کرده و خود را گسترش داده، سپس امکان سرقت ارزهای دیجیتالی به آن افزوده شده است. این برنامه مخرب کشورهای قزاقستان، لتونی، اوکراین و روسیه را تحت تاثیر قرار داده و بسیاری از افراد در این کشورها قربانی این بدافزار شده اند. به طور کلی برای استخراج ارزهای دیجیتالی از فضای بلاکچین نیازمند حل مسائل پیچیده ریاضی هستیم که حل این مسائل به پردازش های سنگین احتیاج دارد، از این رو هکرها با طراحی بدافزارهای منحصر به فرد و به بردگی گرفتن کاربران از تجهیزات سخت افزاری آنها برای سرقت ارزهای دیجیتالی استفاده می کنند.

این بدافزار پس از جای گیری روی سیستم قربانی، استفاده از پروکسی ‌های مختلف را در دستور کار قرار می‌دهد تا ترافیک و البته مشخصات کیف پول دیجیتالی مقصد را از چشمان کاربر قربانی شده، مخفی نگه دارد، در کل عملکرد این بدافزار منحصر به فرد بوده و از سازوکار پیچیده ای پی روی می کند.

نظر شما!!