اگر از گوشی تلفن همراه خود برای خواندن کتاب و مطالب مهم استفاده می‌کنید، برای حفظ سلامتی خود بهتر است از حالت شب استفاده کنید. مدت زمان زیادی است که کاربران در مورد حالت شب گوگل کروم ، سوال می‌پرسند. اگرچه صفحه‌ی گوگل کروم را می‌توان بر روی حالت شب گذاشت، اما این ویژگی در اندروید نادیده گرفته شده است. نگران نباشید، ما روش آن را به شما توضیح خواهیم داد. شما می‌توانید حالت شب گوگل کروم را نیز فعال کنید.

وبگاه خبری تخصصی امنیت آی تی؛ دو نوع انسان در جهان وجود دارند. یکی آن دسته افرادی که حالت شب (night mode) را دوست دارند و دیگری افرادی که همان روشنایی نرمالی که اندروید ارائه می‌دهد را می‌پسندند. با این که با فعال کردن حالت شب، در تاریکی کمتر به چشمانتان آسیب وارد می‌شود، اما افراد دسته‌ی اول، ترجیح می‌دهند که در روز هم از این حالت استفاده کنند.

شما می‌توانید گوگل کروم گوشی‌تان را کاملا روی حالت شب گوگل کروم قرار دهید. برای این کار ابتدا باید حالت simplified (ساده‌سازی) صفحه را فعال کنید. سپس شما قادر خواهید بود تا حالت شب گوگل کروم را فعال کنید. نیازی نیست نگران باشید؛ ما این روش را نیز به شما آموزش می‌دهیم.

حالت reading را فعال کنید

در زیر قسمت Accessibility setting در گوگل کروم اندروید، آپشن simplified را می‌توانید مشاهده کنید. هنگامی که این آپشن را فعال کنید، اگر آن وبسایت بتواند تصویر را در حالت simplified نشان دهد، در قسمت پایین صفحه نمایش گوشی‌تان، یک پنجره‌ی pop-up باز می‌شود. کروم در حالت simplified، معمولا مقالات را به صورت Reading نشان می‌دهد. بدین ترتیب همه‌ی نوار‌ها و رنگ‌های اضافی حذف شده و شما تصویر آن وبسایت را به صورت بسیار ساده (simplified) مشاهده خواهید کرد.

برای فعال کردن حالت simplified، بدین طریق عمل کنید.

مرحله ی اول: گوگل کروم را بر روی گوشی اندرویدی‌تان باز کرده و آیکون سه نقطه‌ی منو (menu) را از گوشه‌ی بالا سمت راست صفحه لمس کنید تا باز شود. سپس setting را انتخاب کنید.

مرحله ی دوم: در زیر قسمت Setting، آپشن accessibility را انتخاب کرده و سپس نمایش simplified را فعال کنید. این اولین قدم است.

اکنون هر زمانی که یک صفحه را باز می‌کنید – که می‌تواند به حالت reading تغییر کند، در پایین صفحه یک پنجره‌ی pop-up برای شما نمایش داده می‌شود که می‌گوید صفحه به صورت simplified نمایش داده می‌شود.

حالت شب گوگل کروم در گوشی‌های اندروید

هنگامی که شما نمایش صفحه را به حالت simplified تغییر دهید، می‌توانید آپشن‌های سفارشی‌سازی آن را دریافت کنید. در حالت simplified شما می‌توانید تم، استایل و سایز آن را نیز تغییر دهید. برای دسترسی به این آپشن‌ها و فعال کردن آن‌ها، روی آیکون سه نقطه ی منو در گوشه ی بالای راست صفحه کلیک کرده و از میان آپشن‌های آن، appearance را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که برای اینکه آپشن appearance را مشاهده کنید، حتما ابتدا باید صفحه را simplified کنید.

سپس می‌توانید گزینه ی dark را انتخاب کنید تا بتوانید از حالت شب یا کم نور این صفحه استفاده کنید. همچنین می‌توانید حالت Sepia را برای پس‌زمینه‌ی این صفحه، فعال کنید. و یا برای بازگشت به حالت نرمال، کلید برگشت گوشی‌تان را لمس کنید.

ابزار‌های اندروید برای افرادی که خواندن را دوست دارند

Google on Tap

هنگامی‌که شما در کروم در حال خواندن یک مقاله هستید، اگر با کلمه‌ی دشواری مواجه شدید، نیازی نیست که به صورت دستی به دنبال معنی آن بگردید. فقط کافی است یک مرتبه روی آن کلمه کلیک کرده تا گوگل تعریف آن را به شما نشان دهد.

این ویژگی برای موارد دیگر نیز کاربرد دارد؛ مثلا اگر شما بر روی یک اسم یا نام یک مکان کلیک کنید، گوگل اطلاعات مرتبطی در مورد آن کلمه را به شما نشان خواهد داد.

با این حال، اگر این برنامه شما را راضی نمی‌کند، می‌توانید برنامه‌ی دیکشنری را دانلود و نصب کنید و هنگامی‌که یک واژه را در کروم کپی کنید، تعریف آن در یک پنجره‌ی پاپ‌آپ برای شما نمایش داده می‌شود.

Reader در کروم

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به کتاب‌های صوتی علاقه دارید، عاشق این ابزار خواهید شد: Browser Reader For Chrome. این برنامه متن‌های موجود در مرورگر کروم را برای شما می‌خواند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که متن مورد نظرتان را کپی کنید و سپس آن متن با صدای بلند برای شما خوانده می‌شود.

ذخیره کردن

مانند Microsoft Edge که می‌تواند صفحات را در حالت reading، ذخیره کند، کروم این ویژگی را ندارد. اگر شما یک صفحه را ذخیره کنید، مانند صفحه عادی ذخیره می‌شود. بنابراین اگر بخواهید صفحه‌ای را به گونه‌ای ذخیره کنید که بتوانید بعدا ادامه‌ی آن را بخوانید، می‌توانید از برنامه‌هایی همچون Pocket و یا Insta paper استفاده کنید.

حالا شما به ما بگویید که کدام حالت reading را دوست دارید؛ روشن و یا تاریک؟

 

نظر شما!!