وزیر ارتباطات و فناوری گفت، ایران در حال بررسی حمله‌ی سایبری بزرگ به مرکز داده‌ی ایران در شب جمعه می‌باشد.

به گزارش وبگاه خبری تخصصی امنیت آی تی محمد جواد جهرمی در یک پیام توییتر گفت: «امشب یک حمله‌ی سایبری بزرگ به مرکز داده‌ی ایران انجام شد. تعدادی از مسیریاب‌های کوچک به تنظیمات کارخانه‌ای تغییر یافتند. مرکز ماهر به یاری این مراکز داده، حمله را کنترل و در حال اصلاح شبکه‌های آنان به حالت طبیعی هستند.»

جهرمی گفت: «بررسی‌های اولیه حاکی از آن است که در تنظیمات مسیریاب‌های مورد حمله قرار گرفته، با هک پرچم ایالت متحده، اعتراضی درباره‌ی انتخابات آمریکا صورت گرفته است. دامنه‌ی حملات فراتر از ایران است.»

وزیر ارتباطات و فناوری ایران اظهار کرد که بیش از ۹۵ درصد مسیریاب‌های متاثر از حمله به حالت عادی برگشتند و سرویس‌دهی را از سر گرفتند.

در مطالب قبلی جزییات این حمله سایبری ارائه شد. در همین رابطه رئیس مرکز تشخیص سایبری با اشاره به حملات سایبری رخ داده و با اعلام حل نسبی اختلالات ناشی از این حمله سایبری گفت که هیچ دسترسی غیرمجازی به اطلاعات شهروندان اتفاق نیفتاده است.

برخی منابع خبری نیز، با انتشار تصویری، نقاط احتمالی آسیب پذیر در برابر حمله‌ی سایبری بزرگ به مرکز داده‌ی ایران در شب جمعه را مشخص کرده اند. در همین ارتباط مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر) اطلاعیه‌ای منتشر و اعلام کرده است که در پی بروز اختلالات سراسری در سرویس اینترنت و سرویس‌های مراکز داده داخلی در ساعت حدود ۲۰:۱۵ در تاریخ هفدهم فروردین ماه ۹۷ بررسی و رسیدگی فنی به موضوع انجام و مشخص شد این حملات شامل تجهیزات روتر و سوئیچ متعدد شرکت سیسکو بوده که تنظیمات این تجهیزات مورد حمله قرار گرفته و کلیه پیکربندی های این تجهیزات (شامل running-config و startup-config) حذف گردیده است.

آذری جهرمی همچنین در توئیت دیگری دامنه این حملات را فراتر از ایران اعلام کرده و ادامه داده است : «منشا حملات در دست بررسی است. تا کنون بیش از ۹۵ درصد مسیریاب‌های متاثر از حمله به حالت عادی بازگشته‌ و سرویس‌دهی خود را از سر گرفته‌اند.»

نظر شما!!